Léčba

Slabší formy primární hyperhidrózy lze léčit vhodně zvolenou kombinací zvýšené hygieny a péče o postižená místa. Pacienti používají různé druhy antiperspirantů, vyhýbají se syntetickým tkaninám, preferují speciální prádlo, které lépe absorbuje vlhkost. Pacienti by se také měli vyhnout potravinám, které mohou nadměrné pocení spustit (například alkohol nebo nadměrně kořeněná jídla).

Mezi další léčebné postupy patří:

  • Anticholinergická léčiva
    Účinné látky blokují acetylcholine produkovaný parasympatickým nervovým systémem. Acetylcholine slouží jako aktivátor potních žláz a jeho blokace pomáhá během čtrnácti dnů výrazně snížit pocení. Při použití těchto léčiv je ale nutné počítat s možným výskytem vedlejších nežádoucích účinků.

  • Léčba aplikací botulotoxinu
    Botuloxin blokuje nejen nervy svalových vláken, ale také nervové vzruchy stimulující potní žlázy a tím jej inhibuje. Aby byla léčba efektivní, je nutné do problematického místa aplikovat vždy zhruba 12 injekcí. Efekt injekcí přetrvává po dobu od 2 do 8 měsíců.

  • Chirurgická léčba
    K chirurgickému řešení dochází pouze u velmi závažných případů, kdy se nedaří zmírnit projevy nemoci žádnou dostupnou léčbou. Chirurgickým zásahem dojde k přímému přerušení sympatických nervových drah, které stimulují potní žlázy. Nervy se přerušují endoskopicky v oblasti hrudníku. Chirurgický zákrok však není vhodný pro léčbu potu nohou, neboť může vést až k permanentní sexuální dysfunkci.

  • Iontoforéza
    Při léčbě intoforézou dochází k blokaci funkce potních žláz prostřednictvím působení malého množství elektrického proudu, od kterého se očekává, že způsobí koagulaci bílkovin v potních žlázách. Potní žlázy následně omezují sekreci potu.